Zasady ogólne opodatkowania PIT

Zasady ogólne opodatkowania PIT

Zakładając działalność gospodarczą pierwszą decyzję, jaką będziesz musiał podjąć, to wybór formy opodatkowania, czyli sposób w jaki będziesz rozliczać podatek dochodowy z Urzędem Skarbowym. Pamiętaj, że formę opodatkowania określa się na początku działalności, ale możesz ją zmienić wraz z początkiem każdego roku. Poniżej możliwości, jakie masz do wyboru:

Zasady ogólne

Jeśli nie zgłosisz oświadczenia dotyczącego wyboru formy opodatkowania, automatycznie zostaniesz przypisany do zasad ogólnych, czyli do skali podatkowej. Wynosi ona 18% lub 32%, a także jest uzależniona od wysokości dochodów. Gdy osiągniesz dochód w wysokości przynajmniej 85 528 złotych rocznie, to zapłacisz 32% podatku od nadwyżki tej kwoty. Jeśli natomiast twój dochód będzie poniżej tej kwoty, to po odjęciu 556,02 złotych, czyli kwoty wolnej od podatku, zapłacisz 18%. Kwotę podatku możesz natomiast obniżyć za pomocą odliczania oraz ulg zgodnych z ustawą. Opodatkowanie na zasadach ogólnych cechuje się tym, że płacisz podatek od faktycznie osiągniętego dochodu.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania wynosi 19% od dochodu. Minusem jest to, że nie masz możliwości odliczenia ulg z wyjątkiem ZUSu oraz nie możesz rozliczyć się także z małżonkami. Wybór tej formy opodatkowania jest korzystny, gdy nie rozliczasz się z małżonkiem oraz nie masz dzieci, a także jeśli nie obowiązują cię ulgi ustawowe.

Ryczałt

W przypadku tej formy opodatkowania przy działalności gospodarczej podatek obliczany jest od przychodu, nie uwzględniane są więc koszty. Stawka ryczałtu zależna jest od profilu działalności gospodarczej, jaką będziesz prowadził. Korzystny jest, gdy koszty i przychody nie są duże.

Karta podatkowa

Przy tej formie opodatkowania kwota podatku jest stała, a także uzależniona od wielkości miasta oraz liczby zatrudnionych pracowników. Korzystna jest przy tych działalnościach gospodarczych, które nie zatrudniają dużo pracowników oraz zarejestrowane są w małych miejscowościach.

Księgowa i pomocna dłoń  – Maria Zielińska Finanse Sp.z.o.o.

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszą formą opodatkowania, z pewnością nie obejdzie się bez obliczeń oraz symulacji. Maria Zielińska Finanse świadczy profesjonalne usługi księgowe w ramach sporządzania miesięcznych zestawień i analiz dotyczących działalności firmy w formie uzgodnionej z klientem, a także zajmuje się wypełnianiem deklaracji podatkowych. Jeśli szukasz pewnej i sprawdzonej księgowej w Elblągu, która przeprowadzi cię przez podatkowy świat bez szwanku, skontaktuj się z Marią Zielińską Finanse.