Podano do stołu dla księgowej, czyli księgowość w gastronomii

Podano do stołu dla księgowej, czyli księgowość w gastronomii

Prowadzenie własnej restauracji wymaga nie tylko wiedzy o z zakresu kulinariów, ale także umiejętności związanych z biznesem i marketingiem. Prowadzenie ośrodka gastronomicznego to przede wszystkim ogromne wyzwanie pod względem organizacji odpowiedniej księgowości. Pamiętaj, że na samym początku, oprócz wyboru opodatkowania, musisz również zdecydować się na sposób prowadzenia księgowości. Możliwości jakie masz do wyboru to: KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów.

Nazywana jest również potocznie „uproszczoną księgowością”. Zalecana jest dla tych, którzy decydują się na formę rozliczenia opodatkowania na zasadach ogólnych lub wybierają podatek liniowy. Księga Przychodów i Rozchodów to popularna opcja księgowa dla małej gastronomii.

Księga rachunkowa, czyli tak zwana „pełna księgowość

Do tego rodzaju księgowości z pewnością trafisz niejako z automatu, ponieważ jest obowiązkowa, w wypadku, gdy twój limit w roku podatkowym przekroczy 1,2 milionów euro przychodów. Jest również obligatoryjna, jeśli decydujesz się na prowadzenie spółki kapitałowej lub spółki prawa handlowego. Pełna księgowość w gastronomii dotyczy przede wszystkim dużych podmiotów oraz sieci restauracji. W przypadku tego rodzaju księgowości, przyda się sprawdzona księgowa w Elblągu.

Brak obowiązku prowadzenia księgowości

Możesz skorzystać z tej opcji, ale tylko w wypadku, gdy opłacasz podatek w formie ryczałtu. Jedyne zatem, co obowiązuje cię w takiej sytuacji, to zbieranie kopii rachunków oraz faktur i trzymanie ich przez kolejne pięć lat, a także sporządzanie ewidencji wyposażenia i przychodów.

Księgowość zewnętrzna – Maria Zielińska Finanse Sp.z.o.o.

Na sam koniec, pozostaje decyzja dotycząca prowadzenia księgowości. Zalecane jest oddelegowanie jej do zewnętrznej firmy, oferującej specjalistyczne usługi. Przede wszystkim, wybór takiej opcji daje ci wiele spokoju, w tym czasie możesz skupić się na rozwoju własnego biznesu. Wybór księgowej nie powinien być przypadkowy. Najlepiej, aby była to osoba pewna i sprawdzona, najlepiej na terenie twojego miasta, ponieważ zapewnia to niezbędną wygodę. Jeśli szukasz pewnej księgowej w Elblągu, skontaktuj się z Marią Zielińską Finanse – to nie tylko profesjonalna księgowość w Elblągu, ale również możliwość skorzystania z doradztwa prawnego.