Koniec z przedłużaniem umów na czas określony – nowe przepisy wchodzą w życie 22 listopada 2018 roku

Koniec z przedłużaniem umów na czas określony – nowe przepisy wchodzą w życie 22 listopada 2018 roku

Pracujesz na umowę o pracę na czas określony? Pracodawca nie daje Tobie nigdy umowy na czas nieokreślony? Dobra wiadomość, od 22 listopada 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące okresu umów na czas określony. Zmiany z pewnością sprawią, że pracownicy, którzy od kilku lat pracują w danym przedsiębiorstwie i bohą się o swoją posadę odetchną z ulgą.  Zmiana jest skutkiem nowelizacji ustanowionej trzy lata temu – 22 lutego 2016 roku.

22 lutego 2016 została wprowadzona nowelizacja, która jasno określa nowe zasady podpisywania umów o pracę. Jej zapis jest jasny i czytelny – łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony z danym pracodawcą nie może przekraczać łącznie 33 miesięcy. 22 listopada 2018 roku mija właśnie 33 miesiące od momentu, kiedy to pracownicy zatrudnieni w lutym 2016 dostali do ręki, do podpisania umowę na czas określony.

W myśl tej nowelizacji pracodawca może zaproponować pracownikowi przedłużenie umowy na czas określony tylko trzykrotnie. Później musi podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. W czasie wprowadzania tej nowelizacji zaczęto myśleć również o zrównaniu okresów wypowiedzenia. Stare przepisy cały czas wprowadzają pewien chaos – nie dla wszystkich są jasne i przejrzyste i nieustannie wzbudzają wiele wątpliwości.

Wprowadzenie umowy na czas nieokreślony po 33 miesiącach świadczenia pracy przez pracownika daje poczucie większego komfortu i bezpieczeństwa osobie zatrudnionej.  Umowa na czas nieokreślony to szereg dodatkowych przywilejów:

  • dłuższy okres wypowiedzenia,
  • pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo wykorzystać zaległy urlop,
  • posiadanie umowy o pracę zwiększa szansę na otrzymanie kredytu mieszkaniowego.

Zmiany związane z umowami o pracę i okresem świadczenia pracy to zmiany korzystne przede wszystkim z punktu widzenia pracownika – pracodawca jednak też może docenić zalety takiego rozwiązania. Współpraca z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony to możliwość działania na korzyść firmy z zaufanym partnerem.